Креативне мислення – це здатність створювати та втілювати в життя щось нове, – вирішення проблеми, метод, пристрій, художній об'єкт або форму.
Креативне мислення допомагає швидко реагувати на будь-яку проблему і знаходити нестандартні шляхи виходу зі складних ситуацій. Воно потрібне не тільки людям творчих професій, креативність з успіхом можна застосовувати для вирішення найрізноманітніших повсякденних завдань.
Потенціал для того, аби вибудовувати оригінальні логічні ланцюжки є у кожної людини. Почати активно генерувати свіжі ідеї і втілювати їх в життя можна за допомогою низки простих вправ.
- Налаштуйте себе на позитив.
Щоб розвивати креативність, потрібен особливий психологічний настрій. Якщо людина вважає себе невдахою, вона не зможе бути генератором нових ідей. Страхи, сумніви і негативні підсвідомі установки пригнічують творчий потенціал. Спробуйте визначити, що заважає саме вам. Для одних це страх здатися дурним, для інших – невпевненість в собі або страх перед критикою. Найчастіше джерелом таких думок служать наші переконання, багато з яких формуються ще в дитинстві. Через них ми починаємо інтерпретувати будь-які події в негативному ключі.
Намагайтеся частіше згадувати про свої успіхи і концентруватися тільки на хорошому. Позитивний настрій стимулює мозкову активність, допомагає досягти внутрішнього спокою і гармонії.
- Тренуйтеся за допомогою асоціацій.
Розбудити в собі творчий початок і стимулювати розумову активність добре допомагають асоціації. Ще Стів Джобс говорив про те, що креативність – це «просто створення зв'язків між речами». Об'єднуючи між собою різні фрагменти з уже наявного досвіду, людина синтезує щось нове. Виберіть будь-який предмет і постарайтеся придумати якомога більше нестандартних способів його застосування. Наприклад, поліетиленовий пакет можна використовувати замість бахіл, плавальної шапочки, кондитерського мішка або харчової плівки для обгортання.
Ще одна вправа – випадкові асоціації. Відкрийте словник або іншу об'ємну книгу. Не дивлячись на сторінку, вкажіть пальцем на будь-яке слово і випишіть його на папір. Повторіть цей крок ще раз. Тепер спробуйте пов'язати отримані слова між собою – можна придумувати цілі історії. Згодом мозок починає швидше створювати асоціації та незвичайні ідеї.
- Уявіть себе на місці директора.
Розвинути здатність до генерації нових ідей допомагає рольове перевтілення. Сидячи в громадському транспорті або на нудній зустрічі, уявіть себе на місці іншої людини. Це може бути архітектор, якому належить виконати незвичайне замовлення, або керівник великого підприємства, що знаходиться в стані занепаду. Подумайте, які антикризові заходи дозволять вам уникнути банкрутства і зберегти ділову репутацію. В ідеалі вигадану проблему потрібно вирішити нестандартним методом і придумати оригінальну розв'язку.
- Почніть користуватися другою рукою.
У більшості людей права рука – провідна. Вона активніша, частіше використовується, виконує рухи швидше і точніше. Праву руку контролює ліва півкуля мозку. Воно ж відповідає за наше аналітичне мислення. А ось уява, складні образи і емоційний інтелект – прерогатива правої півкулі. Якщо іноді виконувати звичні побутові дії лівою рукою, можна поліпшити його роботу і розвинути творчі здібності. Лівшам така вправа теж буде корисною. Використання правої руки розбудить мозок і активізує його діяльність.
- Записуйте ідеї в блокнот.
Не потрібно чекати натхнення – воно майже ніколи не приходить саме по собі, а виникає вже в процесі роботи. Для розвитку креативності потрібне постійне самонавчання і творче зростання. Читайте, якомога більше літератури по вашій темі, спілкуйтеся з талановитими людьми та однодумцями. У соцмережах можна підписатися на блогерів, які так чи інакше стикаються з вашої сферою. Постійно шукайте приклади для творчого підйому і вчіться у тих, хто вже досяг певних успіхів. Переглядаючи роботи інших людей, ви, напевно, знайдете для себе багато нового і цікавого.
При цьому важливо уважно стежити за своїми думками. Записуйте будь-як ідеї, що спадають на думку, навіть якщо вони здаються абсурдними. Творчі пориви трапляються несподівано – за прийомом їжі, на тренуванні, у взуттєвому магазині, уві сні.
- Знайдіть нове застосування старим речам.
У повсякденному житті люди йдуть за давно заведеними шаблонними схемами. Спробуйте креативно підходити не тільки до робочих питань і хобі, а й до будь-якої діяльності. Вносьте в кожне своє заняття трохи творчості: навіть невеликі зміни можуть наштовхнути на нову ідею. Почніть переробляти старі речі або перетворювати повсякденні предмети в незвичайні. Тренувати креативність можна в компанії з друзями – поставте новий фільм, вимкніть звук і почніть дублювати героїв. А прочитавши половину книжки, спочатку спробуйте самостійно придумати її фінал.
- Запишіться на онлайн-курси.
Нові враження допомагають не тільки нестандартно мислити, а й покращують роботу головного мозку. Завдяки інформації, що регулярно надходить, утворюються нові нервові клітини і зв'язки між ними. Саме тому важливо слухати нову музику, відкривати для себе нові фільми, пробувати нову їжу в різних кафе і ресторанах, подорожувати. Навіть простий похід в магазин або на ярмарок народної творчості може подарувати цікаву ідею.
- Спробуйте попрацювати в кав'ярні.
Для народження нових ідей важлива зміна обстановки. При тривалій роботі на одному місці людина стає неуважною і починає частіше робити помилки. Найпростіше звільнити робоче місце від непотрібних речей, придбати нове канцелярське приладдя, поміняти лампу або стіл. Спробуйте зрозуміти, в яких умовах вам найлегше працювати. Можна підглянути, як організований творчий процес у відомих людей. Або спробуйте попрацювати в кав'ярні. Це відмінне місце для того, щоб написати статтю або закінчити робочий проект. Дослідження, результати якого були опубліковані в Journal of Consumer Research, показало, що рівень фонового шуму в закладах такого типу стимулює творчу активність.
Мислити стратегічно – це знати, чого ви хочете і до чого прагнете, як на шляху до своєї мети використовувати наявні ресурси і що ще для цього потрібно. Цей навик допомагає бачити кінцевий результат і думати на перспективу.
Є кілька простих способів, які допоможуть розвинути стратегічне мислення.
- Підключайте свідомість і постійно ставте собі питання. Почати можна з регулярного аналізу своїх дій. Весь час запитуючи себе про те, як конкретні кроки співвідносяться з цілями, яких хочете досягти, ви тренуєте чіткий алгоритм мислення і формуєте особливу звичку.
- 2. Вибирайте пріоритети. В будь-якій справі важливо вміти розставляти акценти і вибирати пріоритети. З них буде складатися тактика, яка і покаже, дорожчим або дешевшим, швидшим або довшим вийде шлях з точки А в точку B. Постарайтеся абстрагуватися і поглянути на розстановку пріоритетів задуманої стратегії з боку: чи відображає вона ваші справжні бажання, чи вистачає ресурсів, чи призведе цей план до досягнення результату або, навпаки, віддалить від мети.
- Думайте позитивно, намагайтеся бачити можливості і рішення в будь-який ситуаціі. Практикуйте цю техніку спочатку на позитивних речах, а потім пробуйте аналізувати в такому напрямку і негативні ситуації. Налаштуйте себе не на обдумування проблеми, а на пошук рішень, намагайтеся побачити можливості, а не перешкоди. Навіть з негативної ситуації можна винести урок і отримати бонуси, які, зрештою, можуть привести до мети.
- Розширюйте світогляд і своє ближнє і дальнє коло спілкування. Пам’ятаєте теорію п'яти рукостискань? Ми ніколи на 100% не знаємо, хто з нашого оточення може в якусь хвилину вплинути на прийняття конкретних рішень або навіть на важливі стратегічні вибори. Чим більше ми спілкуємося і дізнаємося щось нове – з книг, фільмів, професійних співтовариств – тим більше бачимо альтернатив. Вивчаючи і аналізуючи чужий досвід, зіставляючи факти, дії і наслідки з життя і практики інших людей, ми вчимося бачити ширше і далі, прогнозувати, добудовувати картину світу до максимальної повноти.
- Грайте в стратегічні настільні і комп'ютерні ігри. Гра – один з найефективніших способів навчання не тільки дітей, а й дорослих. Тут нам є чому повчитися у підростаючого покоління. Чи помічали, з яким задоволенням підлітки грають в стратегічні настільні і комп'ютерні ігри? Насправді, це більше, ніж просто розвага: вони стимулюють допитливість і спостережливість, тренують увагу і концентрацію, розвивають гнучкість розуму, вчать знаходити альтернативні варіанти і ресурси для досягнення мети.
Те, яким буде ваше життя, залежить від вас. Звичайно, до своєї мети потрібно активно йти, але не менш важливо встигати «точити сокиру» – дивитися далеко вперед і прогнозувати наслідки. Саме стратегічне мислення задає цей загальний вектор руху і дозволяє заощадити час та інші ресурси, а головне, – в кінцевому підсумку все ж прийти до того життя, яке ви для себе задумали.